Ke stažení

    

LOGA - bílý podklad, černý podkladčtvercové

LETÁKY01

OŘEZANÉ FOTOGRAFIE - Jména na přání, datumy na přání, monogramy, pro zamilované, různé, duchovní, znamení zvěrokruhu, texty na přánítituly

  

Proč to celé děláme…

Knihy jsou bezesporu součástí života každého z nás už od útlého dětství. Díky nim zažíváme dobrodružství, dojímáme se nebo se příjemně bojíme. Studujeme z nich, později v knihách hledáme rady nebo útěchu. Bez nich si život asi ani neumíme představit. 

Za každou knihou stojí spousta času a práce každého autora. Příprava, samotné psaní, korekce, vydání a cesta ke čtenáři, to všechno jsou životní fáze každé knihy. Ale každý život bohužel jednou končí. V případě knih je často na vině pokrok a moderní technologie, případně postup doby a vývoj jazyka. Knihy po babičkách se tak mnohdy stávají najednou pro mladé lidi problémem a jsou na tom často stejně, jako kdysi Neruda s jeho pověstným slamníkem a otázkou „Kam s ním?“. Dnes tak populární „recyklace“ knih formou výkupu na nejrůznějších webových službách naráží nejčastěji na limity nejen stavu opotřebení, ale především věku knih (většina z těchto služeb nepřijímá knihy s rokem vydáním 2000 a starší). A tak se po generace předávané poklady jako třeba souborné dílo Aloise Jiráska, nebo dnes už poplatné socialistické tituly, stávají veteší, kterou antikvariáty nechtějí ani zadarmo, a knihy tak automaticky putují do sběru. A to z důvodů, že jsou nejen náročné na prostor, ale hlavně jsou mnohdy obsahově překonané, jazykově zastaralé a pro dnešní mladé čtenáře už téměř nesrozumitelné. 

I když s vyhazováním knih můžeme nesouhlasit, je smutnou pravdou, že ani při nejlepší vůli nelze bohužel udržet „při životě“ všechny staré knihy. A tak se nám sice v průběhu času podařilo zachránit před spalovnou několikero pozůstalostí, nicméně problém – co s knihami, které nikdo nechce – se tím nevyřešil. Ale někdy stačí, aby si člověk trochu „poodstoupil“, změnil úhel pohledu, čímž získá někdy nečekanou novou perspektivu. Takže jsme na staré knihy přestali pohlížet jen jako na „obsah“, ale vzali jsme v úvahu i „formu“. Od toho byl už jen malý krok k tomu, abychom začali knihy kreativně a citlivě přetvářet. Nicméně bylo třeba ještě mnoho dalších kroků, a především času a trpělivosti, aby tento nápad dostal podobu projektu Bookigami.cz. Projektu, který se snaží spojovat staré knihy a kreativitu. 

Tým Bookigami tvoří partnerská dvojice, která má od malička velkou úctu ke knihám. A nejen, že knihy čteme (a s láskou uchováváme kolem tisíce svazků), ale také jsme jich i několik napsali (např. Maják v moři strachu). Díky tomu máme celkem jasnou představu, kolik se za každou popsanou stránkou skrývá času a práce. A proto nás dlouho trápilo, že staré a nečtené knihy často končí v popelnicích a ve sběru. Naštěstí se ale některé dostaly k nám, a s tím také dostaly šanci najít nový domov díky své nové „tváři“. Do starých knih, které nikdo nechtěl a jejichž osud se zdál být zpečetěn, spojením trpělivosti a zručnosti na jedné straně, a matematiky a programování na druhé straně, začaly postupně vznikat skládané výtvory.

Největší kouzlo Bookigami.cz spatřujeme v tom, že knihy jsou přetvářeny úplně bez použití nůžek, takže všechny zůstávají po opětovném rozložení bez problémů čitelné. Pouhým skládáním jednotlivých stránek na základě přesných výpočtů vznikají v knihách jména, nápisy, datumy narození a svateb, symboly, obrázky a podobně. Každá kniha zůstává po rozložení opět čitelná a po přečtení je možné znovu složit původní obrázek. Do knih není nic vystřiženo, vyřezáno ani přilepeno, žádná stránka nechybí, celý proces je prováděn s největší opatrností a láskou. Před cestou k novým majitelům je každá kniha opatřena ozdobnými rohy a stuhou, které ale také nejsou přilepené, aby se kniha nepoškodila.

Pro případné odpůrce je třeba zdůraznit, že knížky nové nebo nedávného data vydání nikdy nepoužíváme, protože stále ještě mohou najít své čtenáře. Takové si od původních majitelů ani nebereme a rovnou jim doporučujeme zkusit knihy prodat, nabídnout do čtenářských skupin na Facebooku nebo například umístit do některé z „knihobudek“. 

Co se týče rozdělení rolí v Bookigami.cz, tak mužská polovička týmu má na starosti fungování technické stránky projektu – správu webu, programování a reklamu. Na tvoření do knih ale nemá dostatek citu a trpělivosti :-). Naproti tomu ženská polovička si neláme hlavu se SEO optimalizací a podobnými věcmi, zato v jejích rukou stráví každá kniha několik hodin. Během toho času je s velkou pečlivostí a láskou vyskládán požadovaný vzor a následně je pak kniha doladěna po konzultaci se zákazníkem do finální podoby. Každá kniha je díky odstínu papíru a barvě desek totiž zcela originální, a proto je k ní přistupováno individuálně, aby v novém domově působila co nejlépe.

Naším cílem je tedy dát starým knihám novou podobu a nový domov. To je to, čemu věříme a co snad podle reakcí spokojených zákazníků i děláme.